Máte dotazy ohledně bižuterie či jejího nákupu? Volejte:
+420 607244029

Nebo pište na Bižuterie e shop:
ivaposmourna@seznam.cz

 

Soupravy bižuterie, plesová bižuterie, svatební bižuterie, náhrdelníky a naušnice  z našeho internetového obchodu bižuterie vždy krásným způsobem potěší. Využijte možnost zabalení bižuterie do našeho dárkového balení bižuterie jako krásné dárky. Levná bižuterie Jablonec

Akce bižuterie

Korálkování s korálky

Domácí korálkování s korálky

Celosvětové oblibě se čím dál víc těší domácí korálkování s korálky. Význam slova korálkování v té podobě, jak je dnes užívané nenajdeme v žádném naučném slovníku. Co si tedy pod slovem korálkování představit? V podstatě se jedná o domácí hraní si s korálky, ze kterých se dá vlastními silami za minimálních nákladů vytvořit široká škála výrobků, od jednoduchých naušnic, přes exklusivní šperky či vánoční ozdoby až k figurkám či vyšívaným dečkám a kabelkám nebo jiným ozdobám oblečení. Na našem webu se k tomuto celosvětovému trendu rádi přidáváme. Postupně budeme náš web Bižuterie e shop naplňovat tímto sortimentem. Zatím jsme začali krásnými korálky navlečenými na nitích, komponenty a pomůckami pro korálkování s korálky. Velmi zajímavé jsou soupravy nářadí, ve kterých naleznete nejen ketlovací kleště, ale i kleště štípací, ploché a mnoho dalšího zajímavého nářadí.

Na této stránce jsme se rozhodli ponořit se do korálkování s korálky hloběji a jak je naším dobrým zvykem, hodláme zde pro Vás připravit kompletní obraz o korálkování. Od historie, přes druhy komponent a pomůcek až po návody jak s korálky pracovat a vytvářet si konkrétní hotové výrobky.

Korálky v historii

Korálky, které dnes všichni známe nebyly vždy jako dnes, používaly se veškeré předměty s dírkou například z rohů, drápů a zvířecích zubů, mušliček či různých dřívek a podobně.

Korálky jako první vyráběli jak Keltové, tak nezávisle na nich Indové daleko před naším letopočtem. Dalším, kdo korálky a jejich výrobu významným způsobem zdokonalil byli výrobci v italských Benátkách. Skleněné korálky se v Benátkách vyrábí už od roku přelomu prvního tisíciletí našeho letopočtu.  Na konci 13.století byla velká část benátského sklářského průmyslu přestěhována na ostrov Murano, protože se rada města obávala častých nehod sklářských pecí, jež by mohly zničit celé město. Benátky měli monopol na průmysl s korálky téměř 600 let. Aby svůj hlavní exportní artikl ochránili, přijali velmi tvrdé tresty smrti pro zrádce i jejich rodiny

Korálky se v Čechách začaly vyrábět na konci 12. století, kdy se zakládaly a budovaly sklárny a sklářské hutě. Nejčastěji bychom hutě našli v horských oblastech, kde byl dostatek tvrdého palivového dřeva pro sklářské pece. Klasické skleněné korálky se vyrábějí stále v celém regionu města Jablonec nad Nisou.

Korálky se používali též jako platidlo

Korálky byly používány jako platidlo v Americe při obchodech s indiány. Španělé s korálky platili v Kalifornii, Rusové na Aljašce a odtud pak bchodníci Severozápadní Společnosti, u Tichého oceánu v Kanadě. Cena za korálky byla stanovena podle poptávky a podle vzdálenosti od pobřeží. Některé společnosti vyměňovala korálky za bobří kůže - stanovili jakost i její hodnotu - 6 korálků společnosti daného typu za jednu bobří kůži, nebo tři světle modré, anebo dva modré a průsvitné korále větší velikosti. V Evropě se korálky používali do dob renesance (12. - 14. stol. n. l.), než se šperky začaly nosit pouze jako ozdoby.

Korálky rozlišujeme zejména podle materiálů

  1. Skleněné korálky jsou nejběžněji používané. Ze skla jsou zhotovovány korálky, perličky a další celá řada variant, které pak dále popisujeme níže. Sklo může být různě barvena a zdobena broušením, leptáním, rytím, zlacením či další ruční malbou.
  2. Dřevěné korálky jsou lehké a měkké, což je jejich největší přednost.  Korálky mohou být ručně vyřezávané, soustružené. Povrch je většinou lakován. Korálky jsou také velmi často ručně malovány a dále upravovány. Velmi známé jsou také bambusové korálky nebo korálky z kokosových skořápek, které si při troše zručnosti můžete vyrobit i Vy sami.
  3. Keramické korálky jsouvypalovány z keramické hlíny s glazurou nebo bez. Tyto korálky jsou většinou vyráběny v Řecku či Latinské Americe, kde mají tisíciletou tradici. Bohužel jsou dost robustní a proto těžké. Jsou také relativně křehké a citlivé na nárazy. Jejich tradiční výhodou jsou větší průměry otvorů, díky kterým se dají snadno navlékat na kožené řemínky či ozdobné stužky a provázky.
  4. Kovové korálky jsou vyráběny z různých plíšků různých kovových slitin, nejčastěji však z mědi nebo mosazi. Vyrábějí se lisováním či ražením. Korálky jsou dále galvanizovány na různé povrchové úpravy - stříbření, zlacení .... Povrch kovových korálků bývá ale velmi citlivý na parfémy, mýdla a pot - postupem času povrch oxiduje a zmatní.
  5. Korálky z plastů  dnes zaplavují celý svět a to většinou z Asie.  Jejich předností je snadná výroba za pomoci moderních technologií vstřikování plastů. O původu a zdravotní nezávadnosti těchto asijských plastů nemá cenu se zde rozepisovat, o ničení životního prostředí nemluvě. Jejich kouzlo tkví v různobarevnosti díky moderním technologiím na povrchové úpravy plastů, v podstatě neomezeným tvarovým možnostem a zejména jejich lehkosti.  Nevýhodou je, že se snadno poškrábou, opotřebí a většinou nevydrží déle než jednu sezónu. Je škoda, že se těchto korálků naši tradiční výrobci bojí, vždyť není přesně na tomto principu založen celý průmysl bižuterie?

Dále skleněné korálky rozdělujeme na:

  1. Rokajl - drobné korálky vyráběné strojově, sekáním ze skleněných trubiček. Nejčastější velikost je 2 až 4 mm. Pro svou cenovou dostupnost a nepřeberné množství barev jsou to nejpoužívanější korálky pro domácí korálkování.

  2. Mačkané  - korálky s různými tvary jsou vyráběny mačkáním roztavených skleněných tyčí do forem (kaplíků). Následně se omýlají a leští, aby byly hladké a lesklé. Mačkat lze téměř jakékoli tvary tvary jako například lucerny, lístečky, sluníčka, hvězdičky, srdíčka, kostičky, slzičky a podobně. 

  3. Ohňovky - korálky mačkané z roztavených skleněných tyčí do forem (kaplíků) s ploškami, které jsou dále broušené a poté ještě leštěné ohněm. Mají vysoký lesk, který je závislý na množství vybroušených plošek. Nejčastější velikosti 3-10mm. Dále mohopu být i povlakovány speciálními vrstvami, které odlesky skla dokážou odrážet v různých odstínech. Nejpoužívanější je povlak AB, který je odvozen od Aurea Borealis - barva duhy.

  4. Millefiory - korálky mačkané z roztaveného speciálního skla, které obsahuje vzor „tisíc květů". Dnes je také hojně nahrazováno speciálními povlaky jako u výše uvedených ohňovek. Opět jsou vyráběny různé tvary jako srdíčka, hvězdičky, oválky, obdélníčky apod.

  5. Kočičí oči - korálky ze skla se zvláštním opálovým efektem. Opět jsou vyráběny v celé škále barv a vzorů - kuličky, olivky, úlomky, placičky a další.

  6. Voskové perly - na korálky různých tvarů je nanášena vrstva speciálního vosku, která dodá korálkům nádech jemnosti, kterou oplívají přírodní perly. Barevných variací je opět k disposici nepřeberné množství. 

  7. Vinuté a lampové - skleněné korálky, které se vyrábějí pouze ručně, se opět vyznačují širokou škálou barev a tvarů. Řadí se mezi velmi kvalitní bižuterii a každá vinutá perle je díky ruční výrobě svým způsobem originál. Díky náročnější výrobě jsou dražší než běžné korálky, a proto se používají jako solitérní, samostatné přívěsky.

    ·  lampové - při jejich výrobě používá sklářská lampa ( kahan, plynový hořák) nad kterým se sklo ohřívá a ručně tvaruje 

    ·  vinuté - při jejich výrobě nad sklářským kahanem ( plynovým hořákem) se sklo ovíjí okolo jádra, které se po vychladnutí skla vyjme a vytvoří tak průchozí dírku pro návlek. Může se navíjet i několik natavených skleněných tyčinek s různými barvami najednou a poté se navinuté sklo může dále tvarovat. Fantazii se zde meze rozhodně nekladou.

  8. Broušené - různě velké, strojně broušené korálky o vysokém lesku. Jsou též označovány jako MC - machine cutted a jsou v současńosti tím nejlepším ze současného českého skla. Tvarem jsou podobné ohňovkám, ale mají mnohem vyšší lesk díky přesnému strojnímu broušení.

  9. Práskané neboli práskačky - Skleněné korálky mačkané se speciálním popraskaným efektem. Sklo mají tyto korálky jemně a rovnoměrně popraskané, ale vůbec se nelámou.

  10. Lakované  -  Skleněné korálky s povrchovou úpravou vysoce lesklým a odolným lakem. Korálky mají poměrně velkou dírku a jsou proto vhodné i pro několikeré provlečení návlekového materiálu.

© 2008 Soupravy bižuterie | Bižuterie e shop | Svatební bižuterie | Obchodní podmínky bižuterie | Naušnice bižuterie | Náhrdelníky bižuterie | Naušnice bižuterie | Černá bižuterie | Kvalitní bižuterie přímo od výrobce

Partnerské weby:Tetování pro celou rodinu, obnova tetování